Alfa Romeo

2017 Alfa Romeo Giulia inceleme ve Fiyatı

Alfa Romeo Giulia İtalyan spor dediğini yansıttığı tasarımıyla Alman markaların egemen olduğu bu sınıfta varlık göstermeye çalışıyor.

Alfa Romeo Giulia

Efsanevi ters üçgen formu panjuru rakiplerinden ilk bakışta ayrılmasını sağlıyor. Ledli gündüz farları ve kaputun üstünde de devam eden çizgiler otomobile dinamizm kazandırıyor. Açma kolları Juliet Coupe gibi algılanmasında pay sahibi lambaları da otomobilin farklı olan arka tasarımında belirleyici rol oynuyor.

Alfa Romeo nun meşhur ibreleri yere bakan ve çift dalgadan oluşan göstergeleri Giulia’da da kullanılmış. Yuvarlak klima kumandaları ve metal vites topuzu spor dizliği vurguluyor. Dokunmatik ekrana erişmek ve kullanmak kolay kolay.

Arka koltuklarda yaşam alanı

Arka koltuklarda da iyi diz mesafesi sunuluyor ve baş mesafesi ise alçalan tavana rağmen yine de yeterli.

350 litrelik bagaj hacmi fena sayılmaz ama az da olsa rakiplerinin gerisinde.

Bu araçta 6 litrelik dizel motor görev yapıyor. 105 beygir güç 320 nm tork üretiyor. Bu motorun orada devirlerdeki çekişi iyi ama eğer 1500 deviri düşersiniz o zaman bir alt vitese geçmeniz gerekiyor ama motor yüksek hızlara çıkma konusunda da kesinlikle nazlı davranmıyor.

Direksiyon sistemi hem hassas hem de yumuşak yapısı ile çok kolay bir şekilde kullanılabiliyor. Suspansiyonlarda hem konforlu hem de sportif sürüş özelliklerini destekleyecek ayarlara sahip. Alfa Romeo Giulietta’nın DNA diye isimlerdiği sürüş modları standart olarak sunuluyor. Bu modların anlamları ise

  • D : Dinamik
  • N : Normal
  • A : All Weather (her türlü hava şartında kullanılabilir)

Bu modları vitesin hemen önünde şaltere benzeyen kol vasıtasıyla seçebiliyorsunuz.

  • Normal modda sistem en optimum ayarlar seçilmiş şekilde ilerliyor.
  • Dinamik modu seçerseniz sanki aracın DNA’sına müdahale etmiş gibi oluyorsunuz. Gaz tepkileri hızlanıyor. Direksiyonda daha sert ve daha net bir hale bürünüyor. Ayrıca elektronik difransiyel kilidi Q2’de bu anda devreye girmiş oluyor. Bunlara ek olarak birde frenler daha iyi bir durma mesafesi için daha hazır bir pozisyonda bekler gibi bir pozisyona geçiyor.
  • All Weather moduna geçtiğiniz anda ise daha çok kış şartları ve kaygan zeminler için kullanılan bir moddur. Bu modu seçtiğinizde kötü zemin şartlarında yola daha iyi tutunma ve daha iyi bir çekiş sağlanıyor.

Bana soracak olursanız Alfa Romeo Giulietta’yı en keyifli şekilde kullanacağınız mod Dynamic modudur.

Yakıt deposu hacmi; 60 lt
Şehir içi yakıt tüketimi; 6.6 lt/100 km
Şehir dışı yakıt tüketimi; 4.3 lt/100 km
Ortalama Yakıt tüketimi; 5.1 lt/100 km
Co2 Emisyonu; 119 gr
Uzunluk; 4351 mm
Genişlik; 1798 mm
Yükseklik; 1465 mm
Bagaj Hacmi; 350 lt
Boş Ağırlık; 1310 kg

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı