Araç Karşılaştırma

Hyundai Tucson mu Peugeot 3008 mi? Hangisi Daha Güçlü?

Merhaba sayın sıfır otomobil fiyatları takipçileri. Bu günkü makalemizde konumuz, Hyundai Tucson ve Peugeot 3008. Malumunuz Hyundai Tucson makyajlandı ve küçük hacimli dizel motora ve otomatik şanzımana kavuştu. Hyundai Tucson ile Peugeot 3008 karşılaştırması başlasın o zaman.

Hyundai Tucson mu Peugeot 3008 mi?

HANGİSİNİN BAGAJI DAHA GENİŞ?

Hyundai Tucson mu Peugeot 3008 mi?
Hyundai Tucson ve Peugeot 3008

Tucson ve 3008’in boyutları birbirine oldukça yakın. Bunun sonucunda yükleme alanlarının da yakın olmasını beklersiniz. Bu durum kağıt üzerinde de aynen böyle. İki modelinde bagaj kapakları elektrikli olarak geliyor. Bu biraz da kolaylık sağlayacaktır. Çünkü bu büyük araçların bagaj kapakları oldukça büyük ve ağır oluyorlar. Yükseklik konusunda da sıkıntı çekilebilir ama bu donanımlarla satın aldığınızda ayak hareketinizle, bagaj düğmesine basarak veya uzaktan kumanda ile kapatabilirsiniz.

Hyundai Tucson

Hyundai Tucson’da 513 lt bagaj hacmi sunuluyor.

Peugeot 3008

Peugeot 3008’de 520 litrelik bir bagaj sunuluyor.

SONUÇ

Yani bagaj konusunda daha kullanışlı ve daha büyük hacme sahip kazanan araç Peugeot 3008 oluyor.

ARKA KOLTUK KARŞILAŞTIRMASI

Hyundai Tucson

Hyundai Tucson’da cam tavan olmasına rağmen baş yüksekliği oldukça iyi. Aynı zamanda diz mesafesi de oldukça geniş. Ayrıca koltukları eğilimini ayarlayabiliyor olmanız güzel bir detay. Üst donanımlarda arka koltuklara ısıtma sunuluyor. Malzeme kalitesi iyi ve kalite algısı yüksek. Arka koltuklarda iki tane hava çıkışıda mevcut. Yani kısacası Hyundai Tucson arka yolcuları düşünmüş.

Peugeot 3008

3008’in arka koltuklarına oturduğunuz da daha farklı hissediyorsunuz kendinizi ama bu farkı açıklamak için rakamlar yeterli olmuyor. 3008’de Tucson’a göre biraz daha dar bir diz mesafesi var ama çok çokta abartılı bir fark var demek zor. Baş mesafesi yönünden de iki araç birbirine çok yakın. Bu araçta da açılır cam tavan var. İki araçtada rakamsal farklılıklar çok az ama araçların insana hissiyatı da önemlidir. Bir araca ilk bindiğiniz zaman hissettiğiniz kalite ve değişiklik duygusu anlamında bu araçlar arasında fark var elbette.

3008’in tavanı, koltukları ve her yeri siyah. Bu nedenle biraz daha iç daraltıcı 3008’in arka koltukları. Buna birde camların yüksekte olması eklendiğinde bu his daha baskın ve öne çıkmış halde oluyor. Cam tavan açık bir renk olsaydı ferahlığa oldukça iyi bir fayda sağlardı ama yine de Tucson’daki gibi açık renk kaplamaların sağladığı hissi yakalayamazdı. 3008’inde tabi ki açık renk kaplamalara sahip versiyonları var ama yine de cam alanları daha dar olduğu için Hyundai Tucson ile başa baş bir ferahlık algısı yakalaması biraz zor.

Malzeme kalitesi iyi. Donanıma özel kapı ceplerinde deri benzeri kaplamalar kullanılması hoş bir detay. Kalite anlamında rakibi ile eş değer diyebiliriz. 3008’de GTLine donanımında 220V bir priz sunuluyor. Yani leptopunuzu veya telefonunuzu şarj edebiliyorsunuz. Ayrıca yok denilecek kadar az olan şaft tüneli ile ortada oturan yolcu için rahat bir yolculuk sunuluyor.

SONUÇ

3 aşağı beş yukarı sunulanlar aynı ama ferahlık algısı konusunda Tucson bir adım daha önde. Yani kazanan Hyundai Tucson.

KOKPİT KARŞILAŞTIRMASI

Hyundai Tucson

Hyundai Tucson’un kokpiti makyajla birlikte bir hayli değişti. Kişisel bir görüş olarak ben makyaj öncesi kokpiti birazcık tozlu ve modernlikten uzak görüyordum. Tama kullanılışında bir sorun yoktu ama biraz daha albenili olmasını düşünüyordum. Aynı şekilde makyaj sonrasında ekranı beğenmeyenlerde var. Bu tamamen benim kişisel görüşümdür ama makyaj sonrasında gelen malzemeler olsun, kalite algısı olsun iç mekandaki algıyı oldukça değiştirmiş. Malzemelere bakacak olursak üstlerde yine geleneksel plastik malzemeler var.

Ekran oldukça iyi ve çözünürlüğü güzel. Büyük düğmeleri olduğu için kullanımı kolay ve basit. Geri görüş kamerası ekrana yansıtılıyor ama keşke çözünürlüğü daha iyi olsaydı. Gösterge tablosunda ise iki tane analog gösterge bulunuyor ve ortasında renkli bir ekran var. Saklana alanları konusunda ise kapı cepleri küçük. Vites kolunun önünde çok geniş bir göz var. Üst donanımlarda burası kablosuz şarj içinde kullanılabiliyor. Şimdi birde 3008’e bakalım.

Peugeot 3008

Peugeot 3008’in en iddialı olduğu bölüm kokpiti. İki buçuk yıla rağmen hala etkileyici olduğunu söyleyebilirim. Hala rekabette oldukça iyi konumda. Hala rakipleri bu kokpitin şöhretine yetişemedi. Bazı şeyler kişisel tabi. Bu kokpiti sevmeyenler mutlaka vardır. Malzeme kalitesi açısından baktığınızda 3008’in kokpiti compact sınıfında yeni çıta yüksekliğini belirleyici rol oynuyor. Her dokunduğunuz yer kaliteli.

Ekranı ise harika. Tüm ayarlarınızı ve klima ayarları bile dahil ekrandan yapabiliyorsunuz. Oldukça da kullanışlı olan bu ekran size engel olmayacak şekilde konumlandırılmış. Dokunma hassasiyeti de oldukça iyi. Gösterge ekranı ise dijital. Bu ekran süs olun diye konulan ekranlardan değil. Fonksiyonel bir ekran. Size tüm bilgileri anında sunuyor. Saklama konusunda ise kocaman kapı cepleri var. Saklama alanlarının hepsinin altında Tucson’da olmayan plastik malzemeler sayesinde eşyalarınız tıkırtı ve ses yapmayacaktır.

SONUÇ

Kokpit konusunda kazanan Peugeot 3008 oluyor arkadaşlar.

Sürüşünde, bagaj hacminde ve kokpitin kalitesi bakımından bu karşılaştırmanın kazananı Peugeot 3008 oluyor. Lakin Tucson’un fiyatı daha cazip.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı