BMWBMW 3 Serisi

BMW 3 Serisi Özellikleri ve Fiyat Listesi

BMW 318d

BMW 3.18d ile birlikteyiz. operasyon geçirdi ama çok büyük değişiklikler olmadı asıl değişiklik aracın kaputunun altında. BMW 318d ‘yi Merak ediyorsanız makalemi sonuna kadar okumanız gerekiyor.

Öncelikle aracın dış görünüm hakkında bilgiler vereyim.

bmw 318d

Ön Farlar

BM 3 serisinin tasarımı ile ilgili çok fazla bir şey anlatmayı düşünmüyorum ama ön farının ufak bir değişikliğe uğramış olduğunda söylemeden geçemeyeceğim. Bu araç MSPORT pakete sahip olduğu için tamponu çok daha sportif çok daha agresif bir görünüme sahip.

Jantlar

Aracın jantlarına bakacak olursak 18 inç ebatında 5 kollu ve bu otomobile çok yakışan MSPORT jant takımı bu araçta yer alıyor.

BMW 3 Serisi

Arka Tasarım

Aracın arkasına gelecek olursak ön farlarda olduğu gibi arka stop lambalarının küçük bir değişikliğe uğramış olduğunu bilmenizi isterim.

Yükleme Bagaj Hacmi

Gayet güzel bir forma sahip ve 480 lt yükleme alanı sunan bir bagaj var. Bu sınıfın beklentilerini gayet net bir şekilde karşıladığını söyleyebilirim.

Aracın iç görünümü hakkında bilgiler

Arka Koltuklar

BMW 318D arka koltuklarda fena sayılmayacak bir diz mesafesi sunuluyor. Artık bu sınıftaki otomobillerinde içi genişlemiş vaziyette. Koyu renk döşemelere sahip olduğu için arka bölüm biraz karanlık kalıyor fakat asıl probleme gelecek olursak BMW’lerin büyük şaft tüneli neticesinde orta sırada oturacak olan yolcu ne yazık ki aracın içinde oturan en şanssız kişi oluyor.

Aracın iç mekanı ve Sürüş özellikleri

BMW 3 Serisi

BMW 3 Serisinin tasarımı da genel anlamda diğer BMW modelleriyle çok büyük benzerlikler gösteriyor ama yeni BMW 5 serisinin ve Yeni BMW 7 Serisinin çıkmasıyla tasarım anlamında onların biraz daha gerisinde kaldığını bilmeniz lazım. Yani insanın gözü artık Yeni BMW 3 Serisini aramıyor değil. Bunu net bir şekilde belirteyim.

Malzeme kalitesi anlamında baktığımız zaman premium sınıfa yakışacak nitelikte hem görsel hemde kullanılan malzemeler anlamında iyi şeyler ortaya koyulmuş. Fakat alt taraflara indiğiniz zaman çizilebilir sert plastik malzemeyle karşılaşıyorsunuz. Ona rağmen bmw 3 serisinin kokpitindeki genel kalite algısı kesinlikle yüksek. Kumandaların yerleşimi ve kullanımı gayet kolay. Müzik sistemine idrive’dan erişebiliyorsunuz. Klima kumandaları çok basit ve kolay kullanılan bir yapıya sahip. Göstergeler okunaklı klasik bildiğimiz BMW rakamlarından oluşuyor. kolay bir şekilde takip edebiliyorsunuz. Multi Media ekranı yeni 5 serisinden sonra insanın gözüne biraz daha küçük görünüyor. Ama tahmin ediyorum yeni nesil 3 serisinde de o alıştığımız ekranı muhtemelen göreceğiz.

Küçük eşya gözleri konusunda bence 3 Serisinin kokpiti biraz cimri. Vites önünde 2 tane bardaklık var. Onun önünde de ufak bir alan var ama buraya büyük bir cüzdanı veya telefonu koyma ihtimaliniz hiç yok. Kol dayamanın içerisine cüzdanınızı ve eşyalarınızı koyabilirsiniz. Kol dayamanın yükseklik ve ileri geri ayarı  olmadığını da bilmeniz gerekiyor.

Araçta MSport paketi olduğu için sizi iyi sarabilen koltuklar yer alıyor. Koltukların yanal desteklerini de sıkıp gevşetebiliyorsunuz. Ben bu tip sport arabaların koltuklarının beni sıkmasını kavramasını seviyorum.

3 kollu MSport direksiyon simidi otomobile hakikaten bir sportiflik katıyor. ele iyi bir şekilde oturuyor. Yönlendirme hissini iyi bir şekilde veriyor ama direksiyon simidi arkası vites değiştirme pedalları sunulmuyor. Almak isterseniz ektra bir bedel ödemeniz gerekiyor.

BMM 3 Serisinin kokpitinde demode olan bir şey var oda mekanik bir el freninin sunuluyor olması. Oysaki güncel rakiplerinin tamamı elektrikli bir park frenine geçmişken BMW 3 serisinde hala bunun sunuluyor olması demode gözüküyor. Lakin bu tip mekanik el frenini de seven kullanıcılar elbette vardır ama kullanım kolaylığı açısından artık bu tip teknolojilerle yaşarken hani vitesi D modula alıp gaza basıp ilerlemek daha bir kolaylık getiriyor.

BMW

Yeni Motor ve Sürüş Özellikleri

Bu araç 318 D olarak adlandırılıyor ama kaputunun altında 320 D’den tanıdığımız 3 litrelik dizel ünite görev yapıyor. Sonuçta 2 litrelik dizel motor 190 beygir güç ve 4000 metreküp tork değeri sunarken 318D’de aynı bloğa sahip olan motor 150 beygir güç ve 320 metreküplük tork değeri sunuyor. Yani aslına bakarsanız 318d 320d’nin biraz daha uysallaştırılmış ve sakinleştirilmiş hali diyebiliriz.

Bu arada her ne kadar iki motor arasında 40 beygirlik güç farkı ve 80 nm’lik tork farkı olmasına rağmen inanın bu motorda gayet canlı bir yapıda ve gayet esnek tavırlar sunabiliyor. Yani çok hızlı bir şekilde sizin isteklerinize cevap vermeyi başarabiliyor. Yani ayağınızın altında yüksek bir güç ve yüksek bir tork gücü olduğunu hissedebiliyorsunuz.

Fabrika verileri 318d’nin 0’dan 100km hıza 8.4 saniyede çıkabildiğini söylüyor. 318d performans açısından gayet iyi işler ortaya koyuyor. Açıkçası bence standart bir sürücü 320d ile 318d arasındaki performans farkını çok kolay bir şekilde hissedemez. Bence 3 serisi satın alacak olsam ve uçuk kaçık paralarım yoksa giriş seviyesi olan 318i’yi bu otomobili kullandıktan sonra elerim. Çünkü o araçta 1.6 turbo beslemeli 136 bg gücünde benzinli bir motor var. Bu araç dizel olduğu için hem ramaksal olarak gücü yüksek hemde o dizelin torku sürüş anlamında size daha fazla şeyler katıyor. ve ben her ne kadar bütçem kısıtlı olsada üzerine biraz daha koyup bu modele çıkmayı tercih ederim. Ha derseniz ki buralara kadar çıkmıken neden 320d almıyorsun? Bunun sonu yok. Çünkü üst üste koya koya çok yüksek rakamlara ulaşabiliyorsunuz. Özelliklede opsiyonel donanımlarla ama genel bir değerlendirme yapacak olursak 318d uzun kilometreler yapan ve aynı zaman da da otomobilden keyif almak isteyen sürücüler için hakikaten iyi bir seçenek gibi gözüküyor.

Sürüş özellikleri konusunda 3 serisi her zaman olduğu gibi dinamik bir yapıda. Yani performans isterseniz çeviklik ataklık isterseniz o anlamda size doğru cevaplar veriyor. Normal kullanım esnasında da konforlu denebilecek bir yapısı var. Her ne kadar bu otomobil MSport olduğu için üzerinde 18 inç jantlar ve sport suspansiyon olduğu için bozuk zeminlerde tabi ki konfor seviyenizde belli hissedilir bir azalma oluyor ama düzgün asfalt üstünde ilerlerken de bu olumsuzlukların hiç birini hissetmiyorsunuz.

Yalıtım konusunda bana göre eksileri var. Açıkçası rüzgar sesi çok yüksek hızlarda olmasanız bile kabin içine sızıyor ve ayrıca tekerleklerden gelen yol gürültüsünü de içeride duyuyorsunuz.

Yakıt tüketimi

Yakıt deposu hacmi 57 litre. Üretici verilerine göre, şehir içi yakıt tüketimi 5.3 lt/100km, Şehir dışı yakıt tüketimi 3.9 lt/100km ve ortalama yakıt tüketimi 4.4 lt/100km olarak belirtilmiş.

FİYATI

BMW 318d 2 litrelik dizel motoruyla %110’luk vergi diliminde yer almasına rağmen fiyatı 205.000 TL’Den başlıyor ve 300.000 TL seviyelerine kadar yükseliyor.

Ezeli rakibi Mercedes C Serisi 1.6 litrelik bir dizel motor seçeneği sunuyor ve %60’lık vergi diliminde yer almasına rağmen onun fiyatı 215.000 TL seviyelerinden başlıyor.

Audi cephesinde ise A4 yine dizel anlamında sadece 2 litrelik bir seçenek sunuyor. ve onun başlangıç fiyatı da 260.000 TL seviyelerinde.

Bu üçlüyü fiyat performans açısından değerlendirecek olursak BMW 3 serisi çok daha cazip görünüyor. En mantıklı seçenek olarak öne çıkıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı