Haberler

Dikkat: Araç Muayenesi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler, İşler Değişti

Aracınızın muayene zamanı geldiğinde öncelikle randevu almalısınız. TÜVTÜRK istanyonlarına gitmeden internet sitelerinden veya çağrı merkezinden (0850 222 88 88) ücretsiz olarak randevu alabilirsiniz. Randevu alma sürecinde ve muayene öncesinde araçlar için borç kontrolü yapılır. Araç muayenesi öncesi dikkat edilmesi gerekenler hakkında daha fazla bilgi aşağıda okuyun lütfen.

Trafik cezası, motorlu taşıt vergisi ve köprü otoyol borçlarınız sorgulanır. Bu nedenle randevu alımı sırasında borç durumunu öğrendikten sonra borcunuz var ise mutlaka muayene öncesi ödeyin.

Not: Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinden borcunuzu sorgulayabilir ve ödeyebilirsiniz.

Büyük şehir merkezlerindeki yoğun istasyonlara randevu alıyorsanız, tüm muayene süreci için en az 2 saatinizi ayırın ve zaman planınızı ona göre yapın. Muayene için istasyona giderken ruhsatınızı ve kimliğinizi mutlaka yanınızda bulundurun.

Aynı takvim içerisinde bir defaya mahsus olarak ek bir belge olmaksızın bir adet şirket aracı veya bir adet başkasına ait şahsi aracı muayeneye götürebilirsiniz. Yine aynı takvim ayı içerisinde size ait olmayan başka bir aracı muayene ettirmek için ise vekalet almanız gerekmektedir. Şahsınıza ait araçları muayeneye getirilmesi ile ilgili hiç bir sınırlama yoktur.

Gerçek ve tüzel kişilere özel farklı durumlarla ilgili detaylı bilgi için TUVTURK internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Muayeneden önce geçerli bir egzoz emisyon ölçümünün olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Geçerli egzoz emisyon ölçümünün olmaması ağır kusur olarak değerlendirilir. Bu hizmeti TUVTURK istasyonlarından uluslar arası standartlarda alabilirsiniz.

Araç muayene ücretleri nakit olarak tahsil edilir. Yanınız da nakit para bulundurmayı unutmayın.

Aracınız LPG’li ise lütfen dikkat!

LPG tank ve regülatörlerinin marka ve seri numaraları okunabilir olmalıdır. Bu bilgiler okunmuyorsa veya veya mevcuttaki kayıtlı olandan farklı bir tank ise, ayrıca yakıt sistemi montaj belgesi istenir. Eğer ki aracınızdaki LPG ruhsatınıza işli değilse tadilat muayenesi süresince ruhsata işlenmiş olmalıdır.

Aracınızda tadilat yapıldıysa dikkat!

Aracınızda her hangi bir tadilat varsa ruhsata işlenmiş olmalıdır. Bu işlem yapılmadıysa tadilat muayenesine başvurulmalı ve sayılan belgelere ek olarak,

  • Tadilat projesi ve hesapları
  • LPG / CNG olan araçlarda yakıt sistemi montaj belgesi istenir.

sıfır otomobil fiyatları güvenli yolculuklar diler…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı