Haberler

LPG’li Araç Muayene Şartları – Muayene Öncesi Yapılması Gerekenler

LPG'li Araç Muayene Şartları

aRKADAŞLAR MERHABA. Muayenesi biten ve TÜVTÜRK muayene istasyonlarına muayene amacı ile giden LPG’li araçlar hangi açılardan denetleniyor? TÜVTÜRK muayene istasyonları LPG li araçların hangi kısımlarına dikkat ediyor? lpg’li araç muayene şartları nelerdir gibi sorulara bu makalemde en doğru cevapları yazdım. Lütfen okuyunuz.

Arkadaşlar bildiğiniz gibi ülkemizde 2 yılda kontroller yani araç muayenesi olmakta. Bu oto gazlı araçlar içinde geçerli. LPG’li araçlarda 2 yılda bir fenni kontrol ve muayeneleri yapılmakta. Peki bu muayene kontrol için tüvtürk istasyonlarına giden LPG’li bir araç oto gaz sistemi açısından da kontrol ediliyor mu? Evet ediliyor. Hangi noktalara bakılıyor ve hangi noktalardan LPG’li araçlar kontrol ediliyor bunu makalemde sizlere anlatmaya çalışacağım.

Öncelikli olarak oto gaz sisteminin tüm parçaları ve tüm aksamı sızdırmazlık kontrolünden geçmekte. Yani her hangi bir kaçak olan, sızdıran yada çalışmayan oto gaz ekipmanı veya parçası var ise TÜVTÜRK muayene istasyonlarından ağır kusur almakta ve araç yetkili bir oto gaz servisine yönlendirilmekte.

Oto gazlı aracınızın alttan giden bakır borusu da TÜVTÜRK muayene istasyonlarında dikkatli bir şekilde kontrol edilmekte. Alttan giden bakır borunun izolesiz ve görünür bir şekilde kontrol edilebilir bir noktada olması gerekiyor. Aynı zamanda aracın altına nizami bir şekilde kroşelerle sabitlenmiş olması ve bunun yanında ısı kaynağı olan ekzozla belli bir mesafede (10 cm) olması istenmekte. Muayene istasyonları tarafından tespit edilen eksik bir kusurlar yetkili bir oto gaz dönüşüm servisi tarafından düzenlenmeli ve gerekli değişimler yapılmalı. Bu değişimlerden sonra bir tadilat projesi düzenlenerek araç tekrardan muayene istasyonuna sevk edilir. Dolayısıyla araç sahibinin yapması gereken yetkili bir oto gaz dönüşüm servisinde aracında tespit edilen eksik kusurları gidermesi olacaktır.

Arkadaşlar oto gaz sistemlerinin en önemli parçalarından bir tanesi olan LPG tankı da muayene istasyonunda titizlikle ve dikkatlice kontrolden geçirilir. Bildiğiniz gibi LPG tanklarının üzerinde imal tarihi ve seri numarası bulunmakta.

Türkiye’de belirlenen LPG tank ömrü 10 yıldır. Dolayısıyla araç sahipleri 10 yıllık ömrünü tamamlamış olan LPG tanklarını değiştirilmek zorundadır.

Araç sahibi bu nokta da ne yapması lazım?

Yetkili bir oto gaz dönüşüm sisteminde tankın yenilenmesi gerekiyor.

Tank değişim işleminden sonra bu tadilatı ve montajı yapan yetkili servis araç sahibine tadilat projesi vermesi gerekir. Bu tadilat projesi ile araç tekrar TÜVTÜRK muayene istasyonlarına giderek muayeneden geçebilir.

Sonuç itibari ile muayene istasyonuna giden LPG’li bir araç oto gaz sistemi açısından da değerlendirilmekte ve kontrolden geçirilmekte. Güvenli bir oto gaz kullanımı açısından çok önemli bir uygulama. Bu noktada sıfır otomobil fiyatları sitesi olarak araç sahiplerine tavsiyemiz, oto gazlı aracını muayene öncesi mutlaka yetkili bir servise götürmeleri ve muayene açısından aracı kontrol ettirmeleri daha iyi olur. Araçta tespit edilen her hangi bir kusur veya eksik varsa bunlar giderilir ve bu sayede muayene istasyonundan tek seferde aracın geçmesi garanti olur. Bu ayrıca güvenli bir oto gazlı araç kullanımı açısından çok önemli bir konu.

Araç sahiplerine güvenli sürüşler diliyorum. ~Admin

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı