NissanNissan Micra

Yeni Nissan Micra Teknik Özellikleri ve Fiyatı

Merhaba sıfır otomobil fiyatları sitesi sakinleri. Bugün 5. nesil yeni Nissan Micra ile beraberiz. Nissan Micra’nın ülkemize gelmesi neden bu kadar zaman aldı? Neden tek motor seçeneği ile sunuluyor ve fiyatı ile rakipleri arasında gerçekten rekabetçi mi? Bu makalemde hepsine değineceğim.

Bu aracın esas dikkat çeken tasarımı aslında 3. nesil. Bizim ülkemizde en çok bilinen 3. nesil yani. Yuvarlak bir yapısı vardı hani. Çok tutulan bir araçtı ama onda şöyle bir şey vardı. Micra 3. nesilde hep bir kadın arabası algısı vardı. Renkleri neticesinde, aracın yuvarlak hatları neticesinde hatta iç tasarımı neticesinde kadın arabası algısı oldukça yüksekti. Sonrasında aracın 4. neslinde erkeklerinde ilgisini çekecek bir tasarıma kavuşturdular Micra’yı. Şimdi ise 5. nesil Micra yollara çıktı.

Bu araç 2017 yılından beri Avrupa’da satılıyor fakat bizim ülkemize 2019’un Kasım ayında geldi. Bunun sebebi şöyle. Bu araç ilk başta manuel şanzımanlı üretiliyordu ve ne yazık ki bu sınıftaki araçlar özellikle eski Micra kullananlar hep otomatik şanzıman tercih ettikleri için, Nissan Türkiye yetkilileri bu aracı manüel şanzıman ile ülkemize getirmek istemediler. Şu anda bu araçta dizel yok. 1.5 motor Türkiye’ye gelmiyor. Çift kavramalı otomatik şanzıman yok onun yerine CVT otomatik şanzıman var.

Tasarımı nasıl olmuş?

5. nesilin yeni tasarım dili 4. nesline göre oldukça güzel görünüyor. Hem kadın hem erkek arabası konusunda daha başarılı bir tasarıma kavuşmuş. Bu araç bir önceki nesline göre bayağı büyümüş vaziyete. Yani 18 cm’lik bir uzama söz konusu. Tavanda 5 cm alçalma olmuş ve aracın gövdesinde 7 cm genişleme olmuş. Bu büyüme bence harika bir gelişme. Kısacası bu araç boyut olarak eski nesilden bayağı büyük. Aracın ön yüzü keskin ve sinirli bir yapısı var. Ön tasarımı çok güzel olmuş diyebiliriz. 5 kapılı hatchback pratikliğini günlük hayata taşıyan çarpıcı dış hatlar. Şehir kalabalığından sıyrılan, şehir dostu bir otomobil.

Arka tasarım

Bu araç Renault Clio platformunda geliştirilmiş bir araç ve arka tasarımı Clio’ya çok benziyor. Bagajı küçük ama araç B sınıfında bir araç ve sınıfının ihtiyaçlarını karşılıyor. Bagaj kapasitesi 300 litre ve koltuklar yatırıldığın da ise bu hacim 956 litreye çıkıyor.

İç tasarım

Arka koltuklardaki yaşam alanı sınıfına göre ideal fakat baş mesafesi biraz sıkıntı. Aracın sürücü koltuğuna geçtiğinizde ise göğüsteki ekranı geliştirmişler. Çözünürlüğü iyileştirilmiş ama çok iyi değil. Yani Nissan Qashqai’den tanıdığımız aynı ekran ve benzer kumandalar yer alıyor. Ekranda her hangi bir tuşa basıldığında çok yavaş açılıyor. Ben çok başarılı bulmadı multi media ekranını. Bu araca göre direksiyon oranı bence büyük olmuş ama kullanırken bir rahatsızlık vermiyor ve üzerindeki düğmelerinin kullanımı da kolay. Göstergeler oldukça okunaklı ve ortada renkli yol bilgisayarı mevcut. Yeni Nissan Micra’nın torpidosu bayağı geniş.

Motor ve sürüş özellikleri

Bu araçta 1 litrelik 3 silindirli turbo beslemeli küçücük bir motor var. 100 beygir güç üretiyor. Manuel şanızmanda 160 newtonmetre, otomtik şanzımanda ise 144 newtonmetrelik bir tork gücü sunuluyor. Bu aracın şehir içi bir otomobil olduğunu bilmek lazım. Boyutları ile ve kullanım özellikleri neticesinde şehir içi kullanımına özen gösterilmiş. Aracın A sütunları kalın ve çapraz bakışları engelliyor.

Nissan Micra Fiyatları

VERSİYONLİSTE FİYATILANSMAN FİYATI
1.0 IG-T 100 DÜZ VİTES Visia118,700 TL108,900 TL
1.0 IG-T 100 CVT Visia128,200 TL118,900 TL
1.0 IG-T 100 CVT Tekna136,700 TL125,900 TL
1.0 IG-T 100 CVT Platinum148,100 TL139,900 TL
1.0 IG-T 100 CVT Platinum Premium154,900 TL149,500 TL
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı