Yararlı Bilgiler
Trend

Kazalı Veya Boyalı Araba Nasıl Anlaşılır? Mutlaka okuyunuz!

Kazalı Araba Çığlak Gözle Nasıl Anlaşılır

Çok ilginç bir milletiz vesselam. Kedinin kuyruğuna teneke bağlayıp sokak sokak kovalayan da bu milletin evladı, kuyuya düşmüş köpeği kurtarmak isteyen günlerce ter dökende. Belki de bu çelişkiler bizi dinamik tutuyor. Siyahla beyazın, iyi ile kötünün aynı hamurda karıldığı bir memleket burası. Ben her şeyiyle seviyorum memleketimi.

Kazalı Araba Nasıl Anlaşılır
Kazalı Araba Nasıl Anlaşılır

Konumuz her zamanki gibi otomobil. Siyah ve beyazdan, iyi ile kötüden söz ediyorsak arkasından gelecek sözler de tabi ki ikinci el otomobil olur. Çünkü Türkiye’nin profilini görebileceğimiz en doğru yer ikinci el pazarıdır. Her türlü üç kağıtçıyı da burada buluruz, memleketin en saf insanını da.

Memleketin en safı diyoruz ama aslına bakarsanız en akıllımız bile konu ikinci el otomobil olunca kolayca kandırılan insan oluyoruz. Hep iyi niyetimizden veya başkalarını kendimiz gibi gördüğümüzden… Biz hep böyle kandırılacak mıyız? Bize bir yol gösteren olmayacak mı? demeyin. Ben burdayım 🙂

Kaza geçirmiş arabayı bu çakallar millete nasıl yutturuyor? Kazalı arabayı tanımanın bir yolu yok mu? Diyorsanız başlıyorum bu çakalları ele vermeye.

Aracın plakasını sorgulatmak
Aracın plakasını sorgulatmak

Aracın plakasını sorgulatmak

Bir aracın kaza geçirip geçirmediğini anlamanın en kolay yolu, kaza hasar bilgilerinin toplandığı tramer bilgi hattına (5664), aracın plakasını yazarak SMS yoluyla sorgulamaktır. Nasıl bir hasar geçirdiğini, kaç liralık bir hasar değeri olduğunu rahatlıkla 2 dk’da öğrenebilirsiniz.

ERP (Eksper Raporu) olan kazalarda değişen parçaları öğrenmek için PARCA boşluk PLAKA boşluk HASAR TARIHI yazıp sorgulama yapılabilmektedir.

Şasi No ile sorgulamalarda ise HASAR boşluk şasi numarasını yazarak sorgulama yapmanız mümkündür.

”İyi de her kaza sigortaya bildiriliyor mu?” dediğinizi duyar gibiyim. Başkası sizin arabanıza vurursa onun sigortasından para alabilmek için bildirirsiniz tamam ama diyelim ki siz duvara veya direğe vurdunuz. Kaskonuzda yok. Sigortaya bildirir misiniz? Kimse bildirmez! Peki böyle bir durumda kaza geçirmiş arabayı nasıl anlayacağız? Onunda kolayı var…

Amortisör kuleleri
Amortisör kuleleri

Amortisör kulelerinin deformasyonuna bakın.

Amortisör kulelerinin deformasyonu bir çok şeyi ele verir. Eğer kulelerin bir form bozukluğu varsa o araç ciddi kaza geçirmiş demektir. Çünkü oraları çektirme ile veya çekiçle eski haline getirmek imkansıza yakın bir zorluktadır.

Fabrikanın yapıştırdığı etiketler
Fabrikanın yapıştırdığı etiketler

Fabrikanın yapıştırdığı etiketlere bakın.

Motor kaputunu kaldırdığınız da ön ızgaranın üstündeki kirişlerde fabrikanın yapıştırdığı yada puntaladığı etiketler vardır. Eğer bu etiketler yoksa veya deforme olmuşsa araç önden ciddi bir darbe almış demektir. Aynı zaman da aynı yerdeki cıvatalara da bakın. Cıvatalara anahtar değmişse belli olur zaten. Cıvata başlıklarında sıyırma ezilme bükülme var ise parçalar sökülmüş, onarılmış veya değiştirilmiş demektir ki bu da büyük bir kazanın işaretidir.

Kapı açıldığında genellikle A sütunlarının üzerinde yine bazı etiketler bulunur. Eğer bu etiketler yoksa bilin ki araç yandan büyük bir kaza geçirmiş ve parçalar değişmiştir.

Tavan puntaları
Tavan puntaları

Tavan puntalarının aralıklarına bakın.

Aracın takla atıp atmadığını anlamanın yolu ise, tavan ile yan kaporta parçalarının birleştiği noktalardaki puntalara bakmaktır. Bu işlem biraz zordur ama en doğru kesin sonuç veren yoldur. Tavanda bulunan plastik çıtanın köşesinden tutun ve kaldırın. Fabrika da çıta altında bulunan puntalar robotlar tarafından atılmaktadır. Aralarındaki mesafeler eşittir ve çok düzenlidir. Fakat serviste atılan puntalar robotların attığı puntalar kadar düzenli olmaz. Bu da tavanın değiştiğini gösterir ki aracın ciddi bir takla atmış olması demektir.

Arkadan kaza geçirmiş aracı anlamak

Arkadan kaza geçirmiş aracı anlamak için de bagaj içerisindeki örtüyü kaldırıp puntalara göz atmak yeterli olacaktır.

Macun ve boya olan aracı nasıl anlarız?

Elinize bir mıknatıs alın. Örneğin buz dolabına yapıştırdığımız mıknatıslar olabilir. Aracın çeşitli yerlerinde mıknatısı gezdirin. Lakin bu mıknatıs çok güçlü olmamalı. Bir noktada mıknatıs tutmaz ise bilin ki o noktada macun vardır ve o parça boyalıdır.

Genellikle pek çok araçlar kazalı ise yukarıdaki yöntemler ile kendisini ele verecektir. Ama öyle işinin ehli ustalar var ki tüm bunları uzman birinin anlamayacağı kadar kusursuz yapabilir. Ama şimdi vereceğim yöntemden hiç bir usta kaçamaz arkadaşlar. Bir aracın kazalı, boyalı veya değişen parçaları olup olmadığını şıp diye anlayacaksınız.

En önemli ve kaçışı olmayan yöntem!

Araba arkadan darbe almış ise bagaj içindeki örtüyü kaldırın ve metal bölüme bakın. Parlak bir boya varsa parça boyalıdır, tamir görmüştür veya değişmiştir. Yani çok ciddi bir kaza geçirmiştir. O araçtan uzak durun.

kaput altındaki mat boyalı parça
kaput altındaki mat boyalı parça

Aracın önde de aynı şekilde kaput altında boyalı bölümlerin PARLAK OLMAMASI GEREKİR. Çünkü bu parçalar fabrikada daldırma usulü boyandığı ve cilalanmadığı için MATTIR. Kaportacıda ise püskürtme usulü boyanır ve parlak olur. Kaportacıların bu parçaları daldırma usulü boyamaları İMKANSIZDIR.

Kazalı Veya Boyalı Araba Nasıl Anlaşılır? Mutlaka okuyunuz!

User Rating: 4.3 ( 1 votes)
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı