Yararlı Bilgiler

SORU: Atmosferik Motor ile Turbo Motor Arasındaki Fark Nedir?

Atmosferik motor mu yoksa turbo motor mu? sorusu hep kıllarda. Biz de bu sorunun cevabını merak ettik ve araştırarak sizlerle paylaşmaya karar verdik. Atmosferik motorun popülerliğini yitirdiği şu günlerde, kafamızı ne yana çevirsek turbo motorlu araçlarla karşılaşmak mümkün. Turbo motorun avantajları elbette ki atmosferik motora kıyasla biraz daha fazla. Ancak atmosferik motorun avantajları da var elbette.

Bu konuyada ir bakın.: Kazalı Veya Boyalı Araba Nasıl Anlaşılır?

Turbo motor , atmosferik motora aşırı besleme sistemi konulmasıyla ortaya çıkar. Aşırı besleme sistemi ise yüksek basınçla çok daha fazla hava emilmesini sağlayan motor modülüdür. Bu yüzden turbo motorlar, atmosferik motorlara göre daha çok tercih edilir ve daha avantajlıdır.

Turbo Motorun Avantajları

  • Turbo motorlar daha yüksek basınçla havayı silindirlere gönderdiklerinden daha fazla hava, bununla beraber ise daha fazla güç ve tork üretimi gerçekleştirirler.
  • Daha az silindir ve daha düşük hacim ile aynı gücü elde eden turbo motorlarda parça sayısı ve metal oranı daha azdır. Bu da hem motorun hem de aracın genel ağırlığında azalmaya sebep olur. Motorun ağırlığının azalması ile de aracın üretim maliyeti düşer ve performansı artar.
  • Düşük devirlerde maksimum tork değeri üretebildikleri için vites değiştirmeyi de daha düşük devirlerde gerçekleştirmeyi mümkün kılarlar. Bu da daha az yakıt tüketimi yani daha az gaza basmak demektir.
  • Turbo motorlar atmosferik motorlara göre çok daha sessizlerdir.

Benzinin fiyatından bahsetmeme gerek yok sanırım…

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı